Objekt je rekonstruován do podoby z 50-60 let minulého století, kdy se prováděla reaktivace některých úseků lehkého opevnění. Konkrétně do stavu na Žatecku - Lounsku Z exteriéru bude objekt namaskován podle vzoru, které se používaly po válce. Interiér má být pouze vybílený, nikoliv nahozený omítkou, jako je tomu na Jižní Moravě.Všechny kovy jsou natřené vojenskou khaki barvou. Co se týká vybavení, tak všechno bylo poválečné výroby. Ve vchodu upravené mříže R-238, za nimi 12mm poválečné pancéřové dveře. Na větraní sloužil ruční ventilátor, též poválečný. Nad střílnou byl osazen upravený lapač zplodin a ve střílně kulometná lafeta UL 1. Pro pozorováni okolí sloužil periskopový závěs s řidítky a periskopovou vložkou optikotechna. Výzbroj objektu tvoří jeden kulomet UK 59 v lehkém provedení a dva samopaly vz.58. Dále je zde samozřejmě zásoba střeliva a ruční granáty, osobní výbava osádky a pravděpodobně by tu měla být i polní kamínka.


První pracovní akce proběhla 29.4.2006

Objekt byl očištěn od veškerého mechu, očištěny byly všechny ocelové prvky a většina natřena zákl.barvou. Byla také odházena většina stropnice. Bohužel na ní byla taková vrstva zeminy, že přečnívala až na prasečí ocásky a ty jsou u stěny objektu značně zrezlé. Při dřívější návštěvě objektu jsem si všimnul, že v zárubních na panc.dveře jsou zarezlé čepy po německých dveřích. Na to jsem se patřičně vybavil a vzal jsem si sebou kladivo a kulatinky s vírou, že se podaří čepy vymlátit. To bohužel byl omyl.Čepy se nepohnuly ani o kousíček. Stejně na tom bylo i víko granátového skluzu, které stihlo za těch pár let řádně zareznout. Jako první se z interiéru objektu vynosil zbytek spálené výdřevy a bordel. Z vybavení se zatím osadil jen povalečný periskopový zavěs s řidítky.

Bohužel fota z rekonstrukce nejsou příliš kvalitní, protože jsem neměl sebou foťák a tak jsem to louskal jen mobilem...

První pracovní akce jsem se zúčastnil já a Pepek

Druhá pracovní akce proběhla 5.-8.5.2006

Bohužel ani na tuto pracovní akci se nepodařilo zajistit foťák a vzhledem k tomu, že jsem cestou ztratil mobil, tak nebylo už vůbec čím fotit. Na objektu se toho za prodloužený víkend podařilo udělat celkem dost, ale ne úplně všechno, co bylo v planu. Když jsme dorazili na místo asi v 23:00, vyběhli jsme akorát nastříkat již zmiňované zarezlé čepy WDčkem a jeli jsme ponocovat na nedaleký srub T-61. S pracemi jsme začali již celkem brzy ráno. Odházela se cela stropnice, natřela se znovu základem střílna, která se stihla oloupat a natřela se mřížka u sani ventilátoru. Natírací práce probíhaly dal už vojenskou khaki barvou a to uvnitř na střílně, na konzolách ventilátoru a na vchodové střílně. Čepy, které byly přes noc nastříkané WDčkem naštěstí povolily a tak jsme sedli do auta a jeli ke Kratochvílům na T-S 63 připravovat poválečné pancéřové dveře na osazení, které spočívalo v osazení zámku. S tím jsme se sr*li asi 4 hodiny, ale nakonec se povedlo a my jsme mohli dveře za pomoci Páji a Martina z T-61 osadit. Samotné osazení neprobíhalo zrovna hladce, ale nakonec se povedlo až na jednu maličkost - dveře nešli zavřít. Po chvíli bádáni jsme usoudili, že tato závada je celkem zásadní a tak jsme začali zkoumat, čím to asi bude. Nakonec jsme přišli na to, že spodní západka nezapadne do takové polohy, aby mohli být dveře zavřené a narážela do zárubní. Nakonec jsem vzal dvoukilové domlouvátko, párkrát jsem do ni uhodil a trošku zalezla. Tak jsme zkusili dveře zavřít a zamknout. To šlo v pohodě, ale zas tady byla celkem podstatná závada - dveře nešly otevřít. Na vině byla opět dolní západka, která zapadla na své místo. Když jsem byl uvnitř, tak to nebyl ještě takový problém, jako když jsem byl venku. Naštěstí byla otevřená pistolová střílna ve dveřích, kterou se dala protáhnout ruka aby se západka uvolnila. Usoudili jsme,že bude lepší západku druhy den zbrousit. V sobotu se ještě povedlo opravit omítku na týlové stěně, ale to už bylo pro ten den vše a jelo se na T-61 na pivko.

V neděli se vstalo opět celkem časně ráno a to už po půl deváté. Zatím co Martin odvezl další ostatní opilce domů, tak já jsem už opět makal na objektu. Opravena byla omítka na čelní stěně a tak jsem začal přemýšlet, co udělám se zbytkem betonu. Nakonec jsem udělal malý hříbek kolem periskopové trubky, aby kolem nezatýkalo do objektu. Když už opravdu nebylo co dělat a Martin se pořad neukazoval, tak jsem začal na čisto čistit čelní stěnu ocelovým kartáčem a najednou na mě mezi prasečíma ocáskama vykoukly po cele délce stěny obrovské díry v omítce. Neváhal jsem, všechny jsem vyčistil a začal je opravovat. Když bylo i toto hotové a já neměl co dělat, tak jsem vzal nakonec pilku, sekeru a šel čistit okolí objektu od suchých větví. Když Martin přijel a přivezl prodlužováky, rozdvojku a lampičku s flexou, nakopla se centrála z T-61, která se dovezla už ráno. Uvnitř objektu jsme uřezali všechny vázací dráty,které kdysi držely výdřevu. Nakonec jsem si vzpoměl i na zbroušení zlobivé západky u panc. dveří.Venku pokračovaly práce na natírání venkovních kovů vojenskou khaki. Nakonec se vzala opět pilka a sekera a šli jsme trošku pojezdit suché větve. Už k večeru se očistila na čisto čelní stěna a začalo se s maskováním, podle vzoru, jak se maskovalo po válce. Vzhledem k tomu, že mezi tím přijela delegace z Trutnova v čele se soudkem Krakonoše a už přes dvě hodiny na nás čekali na T-61, jsme to zabalili, umyli se a šli se přidat.

No a bylo tady pondělí. Uvnitř objektu byl proveden pokus o přišroubování lapače zplodin, ale vzhledem k tomu, že šrouby jsou značně zrezlé, povedlo se ho tam jen tak pověsit na dva šrouby. Nakonec se začalo s vyklízením objektu, v kterém byly ještě zbytky popela z ohořele výdřevy. Vzhledem k tomu, že Martin má alergii na prach jsem se toho úkolu musel ujmout já. Asi za hodinu a půl byl objekt vyklizený. Martin zatím očistil a natřel prasečí ocásky základovou barvou a odrhnul na čisto týlovou stěnu, aby se taky mohlo začít s maskováním. A to bylo asi tak vše, co se na objektu udělalo. Kolem jedné hodiny jsme začali vše balit a vyrazili sme domů...

Co se tyká vybavení, tak se do objektu osadily již zmiňované panc. dveře, lafeta UL 1, dovezla se periskopová vložka.

Zvláštní poděkováni patří Joskovi Balcarovi ze Skutiny, že nám za odvoz poskytnul panc. dveře a zrcátka do periskopu. A Jirkovi Kratochvílovi z T-63, že nám zapůjčili nářadí a hlavně elektriku na úpravu a opravu panc. dveří.

Této pracovní akce jsem se zúčastnil já a Martin, s osazováním lafety UL 1 mi pomohla kámoška Vendy.
26.-28.5 2006

V pátek byl na objekt dovezen ventilátor, polní kamínka Buderus a bednička s příslušenstvím k lafetě UL 1. Nejdřív jsme se stavili na T-61 pro Ondru Šedivku a pak jsme jeli přímo k řopíku č.286. Tam se vše vyložilo a nanosilo nahoru, kde se vše začalo pomalu osazovat.Začalo se ventilátorem a první problém byl s přírubou, která byla zarezlá, ale s tím si poradila zručná sestřička Ondra. Po chvilce rozhejbávání přišel na řadu hlavní program a to osazení ventilátoru. A nastal další problém - ventilátor je s krátkou přírubou a měla tam být příruba dlouhá, nehledě na to, že mezi ventilátorem a konzolama je 1-2cm mezera, která se musela vypodložit prkýnkama a ventilátor drží pouze na přírubě, až bude dlouhá příruba, tak se prkýnka nahradí podložkama, tak jak se to dělalo po válce. Další problém byl s kamínky Buderus. Komínek, který jsem si nechal udělat je potřeba trochu zaříznout, aby šel perfektně do sebe a aby těsnil, protože po chviličce provozu je v objektu hrozně začouzeno. Ještě ten den jsem začal s maskováním objektu. Poté jsme se odebrali do Zlaté Olešnice do hospůdky.

V sobotu ráno to s počasím vypadalo hodně blbě. Ale nakonec se trochu umoudřilo a já s Romanem (StM-34) jsme vyrazili ke mě na řopík. Roman se ujal natíráni všech kovů a tak zanedlouho byly všechny kovy natřeny khaki, včetně zrenovované bedýnky k lafetě UL 1.Já jsem mezi tím pokračoval venku s maskováním objektu, Po obědě se k nám přidal i druhý člen návštěvy Michal, s kterým jsem pokračoval v maskování a Roman zatím uvnitř vymaloval. Nakonec se nám podařilo ještě ten den objekt celý namaskovat až na jedno černé pole, na které bohužel nestačila barva. Při příští akci se budou muset ještě žluté čáry přetřít okrovou barvou.

V neděli jsem se akorát pokusil přišroubovat panoramatickou mapku, ale ve finále mi nějak neseděli díry a tak se musí na nosiči mapky trochu propilovat dírka na šroubek.Nakonec jsem udělal uzávěr na střílnu a uklidil bordel v objektu.

Po celý víkend zlobila lafeta UL 1, u které byl uhnutý a několikrát rovnaný ukazatel na panoramatickou mapku. Bohužel se nikdy nepodařilo ukazatel dokonale srovnat a došlo k přetržení kolíčku, který spojuje ukazatel s lafetou. Takže na příště je zas nějaká pracička navíc.

Třetí pracovní akce jsem se zúčastnil bohužel sám.

2.-4.6.2006

Vzhledem k tomu, že na T-S 61 byla pořádána narozeninová oslava se na č.286 téměř nic neudělalo. V pátek se konečně podařilo narovnat komínek a to bylo pro tento den vše. V sobotu se dokončilo maskovaní, žluté pruhy jsme přetřeli okrovou barvou. V neděli se objekt vyklidil a to bylo pro tento víkend vše. Drtivá většina času byla trávena s několika kamarády a soudky na T-61, takže toto, co se na č.286 za celý víkend udělalo je myslím docela dost a téměř maximum, co šlo udělat za dané situace. :-)

25.-27.8.2006

Po dlouhé době se konečně na tomto objektu zase něco udělalo. Původně bylo plánované vymalování interiéru, ale vzhledem k tomu, že nebyla pořádná štětka, tak se od toho upustilo a dělalo se na úpravě terénu, protože přístup k objektu byl dosti komplikovaný a málokterý návštěvník, který k objektu šel z týlové strany minimálně jednou neupadnul. Byl navršen teren před vchodem, udělaná cestička k čelní střílně, přístupová cesta z týlu a schůdky. Uhrabalo se okolí, uklidil se všechen bordel v podobě suchého dříví a prosekalo se i okolí od náletových dřevin i když ne v takové míře, v jaké bych si to představoval. Vymalovat se nakonec povedlo jen asi 50% vstupní chodbičky, protože se štětkou, která byla k maní to opravdu nešlo. Z vybavení se do objektu podařilo dovést bedýnky na munici a časti uniforem.

Tento víkend jsme byli na řopíku v plné síle a to já a Martin.

A to je vše, co se u nás udělalo... bylo to tam docela hezké... škoda...

Planek použit z www.ropiky.net